"Mały szachista" -prowadząca Marta Sierota w grupie "Jeżyki" 5-latki

13 września 2019
"Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni." - mówił Paul Morphy – amerykański arcymistrz szachowy.

W ramach innowacji pedagogicznej w  naszym przedszkolu  zajęcia szachowe prowadzone są już z 4 latkami z grupy „Jeżyki” , które poznają zasady gry, a sposób prowadzenia zajęć sprzyja dobrej zabawie.
Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka, kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego oraz logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływa na rozwój intelektualny, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności. Szachy wbrew pozorom i obiegowym opiniom zawierają wiele elementów wychowawczych.
Gra w szachy uczy odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje. Młody adept "królewskiej gry" staje się bardziej cierpliwy, wytrwały i w pełni panuje nad sobą. Szachy uczą go pokory: adept wie, że nie wszystkie jego decyzje są słuszne. Dzięki temu obiektywizmowi wzrasta szacunek do przeciwnika i samego siebie. Młody szachista potrafi stosować w życiu zasadę "fair play".

Program innowacji: